Kokamatniecības muzejs

muzejdarbniica 5-5353darbniica 1-012

Kokamatniecības muzejs ir iekārtots kā senā darbnīca. Tas atrodas Vienkoču parkā, un tajā var uzzināt, kā senie amatnieki izgatavoja sadzīves lietas gan muižkungu, gan citu cilvēku vajadzībām. Kokamatniecības muzejā un parka teritorijā var iepazīties ar vienkoču un citu koka izstrādājumu izgatavošanas niansēm no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Īpaša uzmanība veltīta vienkoču laivu izgatavošanas procesa izzināšanai. Tematiskos pasākumos ir iespēja piedalīties meistardarbnīcās.

Kokamatniecības muzejs ir iekārtots kā vēsturiska darbnīca, kur lielākā daļa darbarīku ir lietošanas kārtībā. Muzeja ekspozīcija joprojām tiek papildināta un pilnveidota. Šeit var iepazīties ar kokamatniecības attīstību no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Muzeja darbnīcas pamatā ir darbagaldi, kas ar motoru un siksnu palīdzību tiek darbināti caur transmisijas asi. Kopējais darbnīcas iekārtojuma stils atbilst 19.gs. beigām un 20.gs. sākumam.

Ideja par Kokamatniecības muzeju aizsākās 1999.gada vasarā, kad Rihards Vidzickis, tēva Gunta Vidzicka ierosināts, no Naukšēnu novada „Jaunalēnu" mājām (dzīvojamā rija) nopirka un uz Līgatni pārveda senās darbnīcas iekārtas, kas sastāda lielu daļu no pašreizējās muzeja ekspozīcijas. Jau pirms tam R.Vidzicka tēvs strādāja ar koku un paralēli interesējās par vēsturi, kā arī vāca dažādus senos instrumentus. 1994.g. Rihards pēc tēva ieteikuma sāka mācīties Rīgas Amatniecības vidusskolas kokapstrādes nodaļā un pēc piecu gadu intensīvas apmācības 1999.gadā to pabeidza, paralēli iegūstot Latvijas Amatniecības kameras kokgriezēja, koktēlnieka, galdnieka zeļļa diplomus, un iestājās Rīgas Tehniskajā universitātē, lai turpinātu studijas ar koku saistītajā zinātņu nozarē. Vislielāko uzmanību studijās viņš pievērš tieši masīvkoka un vienkoču izstrādājumu izgatavošanas tehnoloģijām. Paralēli studijām tika meklēta vieta Kokamatniecības muzeja realizācijai. 2003.gadā R.Vidzickis sāka veidot Vienkoču parku, kura galvenā ideja bija Kokamatniecības muzeja izveide. No 2003. - 2005.gadam R.Vidzickis maģistra darbā izstrādā Vienkoču parka un Kokamatniecības muzeja pamatkoncepciju. 2004.gadā Rihards iegūst Latvijas Amatniecības Kameras Dabiska koka apstrādes meistara diplomu.

Vienkoču parks publiskai apskatei tika atvērts 2007.gadā. Sākotnēji vienā no Latgales pārvestajām klētiņām tika iekārtots pagaidu muzejs/darbnīca, tomēr lielākā daļa eksponātu turpināja gaidīt plašākas telpas. 2005.gadā iestājoties Rīgas Tehniskās universitātes doktorantūrā, R.Vidzickis turpina pētīt masīvkoka apstrādes tehnoloģijas, paralēli veltot uzmanību Vienkoču parka ārvides ekspozīcijas un Kokamatniecības muzeja koncepcijas pilnveidošanai. Zinātniskās darbības laikā Vienkoču parks ir kļuvis par masīvkoka apstrādes eksperimentu veikšanas vietu. 2011. gadā tiek uzsākti darbi pie Kokamatniecības muzeja projektēšanas. 2012.g. R.Vidzickis aizstāv promocijas darbu „Griešanas tehnoloģija ārvides objektiem" un iegūst inženierzinātņu doktora grādu. 2013.gada vasarā tika uzbūvēta pašreizējā muzeja ēka un 2014.gada 16.maijā atklāta plašākai apskatei. Pašlaik ir realizēta muzeja pirmā kārta, kas ir viena trešā daļa no kopējās ieceres. Pie iespējas muzejs tiks paplašināts.

Vienkoču parks kalpo kā muzeja ārvides ekspozīcija, kur var iepazīties ne tikai ar kokamatniecību, bet arī ar apkārtnes vēsturi, dabu un zaļo domāšanu.

Pilnvērtīga un padziļināta Kokamatniecības muzeja apskate iespējama tikai gida pavadībā, iepriekš piesakot ekskursiju uz Vienkoču parka informācijas tālruni: +371 29329065 vai e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Muzeja celtnieciiba kmuzejs vaarti muzejinstrumenti eeveles

Ieskaties

Pieslēgties