Vienkoču trauki un koka apdares materiāli

Vienkoču parka Kokamatniecības muzeja darbnīcā top mūsu vietējais produkts – vienkoču trauki servēšanai. Meistars Rihards Vidzickis traukus izgatavo no vietējiem Gaujas Nacionālajā parkā augušajiem lapu kokiem. Trauki tiek gatavoti no zaļa koka un tie tiek žāvēti izgatavošanas procesā. No sagataves līdz gatavam traukam process ilgst aptuveni pus gadu.

Uz vietas Vienkoču pārkā esam iekārtojuši nelielu veikaliņu, kur iespējams iegādāties gatavos traukus - koka bļodas un bļodiņas, paplātes, kā arī dažāda platuma un dziļuma garenos traukus. Ja nepieciešams kāds konkrēts izmērs vai specifiska forma, darbnīcā ar meistaru var izrunāt vēlmes, vienoties par iespējām un izgatavošanas termiņiem.

Par trauku un abru izgatavošanu interesēties pa e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Koka trauku izgatavošanā izmantoti dažādi lapu koki – goba, ozols, kļava, liepa, bērzs, pīlādzis, ieva. Šie trauki paredzēti universālai lietošanai, pamatā servēšanai.

Visi vienkoču trauki (izņemot maizes abras) ir apstrādāti ar propolisa laku, kurai ir arī antibakteriālas īpašības, un bišu vaska/lineļļas maisījmu. Vaska kārtu laiku pa laikam nepieciešams atjaunot, atkarībā no izstrādājuma lietošanas intensitātes. Šos vaskus iespējams iegādāties pie mums Vienkoču parkā.

Melnajiem traukiem tiek izmantota dezināšanas metode, kas tad arī ietonē koku malnā krāsā.

Augstākās klases produkts starp spirta lakām.

Propolisa laku izmanto koksnes apstrādei, uzklājot ar otu vai drānu. Lieliski piemērota koka izstrādājumiem, kurus izmanto pārtikas uzglabāšanai vai pasniegšanai, vai koka izstrādājumiem, kas var nonākt saskarē ar ādu, vai izmantojiet šo laku, ja vēlaties koka izstrādājumam piešķirt propolisa aromātu.

Propolisa laka piešķir koka virsmai antibakteriālas un dezinficējošas īpašības. Tā izceļ koksni un piešķir tai dabisku spīdumu. Lai nodrošinātu labāku aizsardzību, virs lakas varat izmantot plānu dabīgā bišu vaska kārtu. Bišu vasku laiku pa laikam var atjaunot, atkarībā no izstrādājuma lietošanas intensitātes.

Laka ir ļoti koncentrēta un to var atšķaidīt ar denaturētu spirtu. Laka var saturēt minimālas bišu vaska nogulsnes. Izmantojiet laku tikai paredzētajam mērķim.

Tā ir mīksta, elastīga laka, kas nerada lakas pārklājuma slāni un tāpēc lieliski noder arī mūzikas instrumentu apdarei, kas nodrošina laba instrumenta pilno skanējumu. Plaši pielieto vijoļu apdarē.

Paši izgatavojam vasku koka lietu apstrādei. Vaska izgatavošanai izmantojam bišu vasku, lineļļu vai olīveļļu un propolisu.

Vasks virtuves koka lietu un ādas lietu apstrādei (zaļais)

Vaska sastāvā ir bišu vasks un olīveļļa. Šo vasku rekomendējam izmantot:
- virtuves koka lietu ikdienas kopšanai;
- ādas izstrādājumu apdarei un kopšanai.

Vasks koka lietu apstrādei (brūnais)

Vaska sastāvā ir bišu vasks, lineļļa un propoliss. Šo vasku rekomendējam izmantot mūsu izgatavoto vienkoča trauku aizsargkārtas atjaunošanai. To var izmantot arī citiem virtuvē izmantojamiem koka priekšmetiem.

Maizes abriņas tiek izgatavotas no liepas un apses. Izgatavojam dažāda izmēra abriņas, atkarībā no vajadzības. Pasūtot maizes abru, svarīgi ir zināt tās aptuveno vēlamo tilpumu, kā arī to, vai pie tā paša tilpuma labāk patīk platāka/garāka un seklāka abra, vai šaurāka/īsāka un dziļāka. No pasūtījumu pieredzes šeit vēlamies piebilst to, ka tilpumu nemēra kukulīšu skaitā vai kilogramos, bet gan litros, jo, gan kukulīši katram ir savā izmērā, gan arī dažāda tipa mīklas sver dažādi.

Maizes abru izgatavošanā izmantojam tradicionālus, etnogrāfiskus dizainus. Dizainu varam pielāgot pēc cepēja vajadzības. Vislabāk ir atbraukt ciemos uz Vienkočiem un satikt 'vaigā' mūsu meistru, lai vienotos un visu sarunātu.

Jāņem vērā, ka maizes abas ir veidotas no masīva koka, kurš ir dabas materiāls ar visiem saviem niķiem un stiķiem. Pirms maizes abras lietošanas iesakām konsultēties gan ar abriņas meistaru, gan ar profesionāliem maizes cepējiem par to, kā vienkoča abra būtu lietojama.

“Vienkočos” izgatavotajām maizes abrām meistars Rihards Vidzickis dod mūža garantiju. Tas nozīmē, ka pat tad, ja nepareizas lietošanas, vai koka niķu rezultātā maizes abriņa būs ieplaisājusi, meistars to salabos, neprasot atlīdzību, jo meistaram rūp katras viņa izgatavotās abriņas turpmākās gaitas.

Parks Tviterī

Ieskaties

Pieslēgties